آموزش آرتکم – آشنایی با مفاهیم اصلی آرتکم

در نرم افزار Artcam همانگونه که قبلاً هم در بخش قبلی آموزش آرتکم ، توضیح داده شد روش رسیدن به مدل سه بعدی از طریق عکس و یک مدل دوبعدی می باشد. لذا برای شروع آموزش این نرم افزار می بایست شما تفاوت میان انواع این عکس ها و مدل های دوبعدی به عنوان خوراک اولیه نرم افزار را بدانید.

Bitmap و Vector ( بیت مپ و وکتور ) درواقع دو روش متفاوت در ایجاد دو نوع متفاوت از عکس ها می باشند. یعنی عکس در کامپیوتر یا از نوع وکتور است یا بیت مپ

نرم افزار Artcam توانایی استفاده از هر دو نوع عکس های وکتور و بیت مپ برای ایجاد اجسام سه بعدی را دارا می باشد. در این نرم افزار همچنین می توان از یک عکس از نوع Bitmap یک عکس از نوع Vector ایجاد کرد و یا برعکس.

مدل سه بعدی ایجاد شده از عکس های بیت مپ و وکتور در نرم افزار آرتکم Relief را ایجاد می کنند. این Relief ها خوراکی برای ماشین کاری مدل سه بعدی هستند. در این آموزش آرتکم ما به بررسی این مفاهیم می پردازیم.

وکتور Vector چیست ؟

داده های وکتور از طریق محاسبات ریاضی تعریف می شوند. اجسام دو بعدی از نوع وکتور (عکس های دو بعدی از نوع وکتور) در واقع بوسیله تعدادی از نقاط Point ایجاد می شوند  که بوسیله خط ها Line یا منحنی هایی Curve به هم متصل می شوند.

وکتور ها بسیار منعطف می باشند و قابلیت تغییر دادن به راحتی و به سرعت را دارا می باشند. داده های مورد نیاز برای نمایش همه ویژگی های اجسام دو بعدی وکتور بسیار حجم کمی دارند. در نتیجه عکس ها و طرح های دو بعدی ایجاد شده از طریق وکتور در نهایت فایلشان حجم پائینی خواهد داشت. البته باید توجه داشت هر چه مدل دو بعدی پیچیده تر باشد حجم فایل نیز بیشتر خواهد شد.

داده های وکتور برای ایجاد نتایجی با کیفیت و نرم، ایده آل می باشند. درواقع طرح دو بعدی از نوع Vector نه تنها کیفیت بیشتری از عکس های Bitmap دارند بلکه می توان از آنها مستقیماً به عنوان مسیر ابزار ماشینکاری نیز استفاده نمود، که این کار باعث ایجاد نتایج با کیفیت تری می باشد.

نرم افزار Artcam می تواند فایل های دوبعدی وکتور با فرمت های زیر را Import یا وارد نرم افزار نماید.

  • Dxf ، که در واقع فایل مورد استفاده در نرم افزار های PowerSHAPE و AutoCAD
  • Eps
  • Dwg، فایل استاندارد طرح های دو بعدی در نرم افزار AutoCAD
  • Ai ، فرمت عکس های ایجاد شده بوسیله نرم افزار Adobe Illustrator
  • Wmf ، متافایل ویندوز
  • Pic ، عکس های Lotus ، PC Paint ، DUCT

Bitmap بیت مپ چیست ؟

داده های Bitmap از دسته از مقادیری که رنگ پیکسل های تصویر را مشخص می کنند تشکیل شده است.

بر خلاف داده های وکتور ، داده های بیت مپ حجم بالایی دارند. به عنوان مثال وقتی در آرتکم یک تصویر وکتور را با دستورهای موجود تبدیل به تصویری از نوع بیت مپ کنیم حجم آن افزایش می یابد.

در مدل ها و کارهای سبک ممکن است اختلاف حجم های اینچنین به چشم نیاید و مهم نباشد ولی در کارهای پیچیده باید به این افزایش حجم ها توجه داشت چون ممکن است باعث ایجاد مشکل در روند کار گردد.

در نرم افزار Artcam  می توان از رنگ های موجود در تصویر بیت مپ جسم سه بعدی ایجاد کرد. این نرم افزار می تواند بیت مپ های تولید شده توسط سایر نرم افزار ها را وارد کرده و از آنها استفاده نماید.

فرمت های Bitmap ساپورت شده توسط آرتکم که این نرم افزار قابلیت ایمپورت آن ها را دارد به شرح زیر می باشد.

  • bmp ، بیت مپ ویندوز
  • Tif
  • Pcx
  • jpg or jpeg

Relief رلیف چیست ؟

یک رلیف از یک یا چند مدل سه بعدی تشکیل شده است که در نرم افزار آرتکم ایجاد می شود. جسم سه بعدی در نرم افزار آرتکم به تنهایی یا به عنوان یک بخش از یک مجموعه در نهایت پس از انجام محاسبات به Relief تبدیل می شود.

در کل یک رلیف همانند بیت مپ از یک سری نقطه تشکیل شده است، با این تفاوت که در اینجا هر نقطه به جای اطلاعات مربوط به رنگ اطلاعات مربط به ارتفاع را ذخیره می کنند.

زمانی که شما در آرتکم یک مدل جدید ایجاد می کنید می بایست سایز را به میلی متر یا اینچ تعریف نمائید. رزولوشن مدل نیز در این بخش تنظیم می شود. تعداد نقاط موجود در مدل مشخص کننده ی رزولوشن رلیف و همچنین رزولوشن هر بیت مپ همراه با مدل می باشد.

شما حین کار در این نرم افزار می بایست همیشه تناسب میان کیفیت یک مدل (رزولوشن مدل) و سرعت سیستم را در نظر داشته باشید. در اکثر مواقع مدلی با یک میلیون نقطه رزولوشن منطقی می باشد.

فرمتی که با آن رلیف در نرم افزار آرتکم ذخیره و وارد نرم افزار می شود .rlf می باشد. نرم افزار آرتکم زمانی که یک رلیف را لود می کند یک تصویر سیاه و سفید از جسم سه بعدی به نمایش می گذارد.

برای دنبال کردن بقیه مطالب آموزش آرتکم ، لطفاً ما را در سایت و صفحات شبکه های اجتماعی دنبال نمائید.

شما همراهان گرامی می توانید جهت پربار تر شدن مطالب سایت ما را از طریق ارسال نظرات خود در زیر همین صفحه یاری فرمائید.

 

نویسنده: Admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *