سه شنبه, 11 فروردین, 1399

دستورات راینو

آشنایی با سه روش اجرای دستورات راینو

راینو یک نرم افزار طراحی می باشد که بر اساس دستورات کار می کند. به عبارت دیگر، همه عملیات و فعالیت ها در این نرم افزار با یک نام فراخوانی می شوند . به عنوان مثال عبارات Line ، Box ، CurvatureAnalysis هر کدام یک دستور در این نرم افزار می باشد که با آنها می توان یک عملیات را فراخوانی نمود.

دستورات را می توان از سه طریق اجرا کرد : از طریق منوی بالای نرم افزار ، جعبه ابزار کناری ، یا بوسیله تایپ کردن نام دستور مورد نظر. شما ممکن است با یکی از این سه روش راحت تر باشید و می توانید همیشه از این روش برای کار با نرم افزار استفاده نمائید. از نظر اصول کار با نرم افزار هیچ کدام از این سه روش به دیگری ارجحیت ندارد و انتخاب با شماست که از کدام روش استفاده نمائید.

ما در ادامه  سه روش مختلف فراخوانی دستورات در نرم افزار Rhino را با استفاده از چند مثال از کار کردن با نرم افزار بررسی می نمائیم، تا شما را با نحوه کار کردن با نرم افزار بیشتر آشنا نمائیم.

باز کردن یک صفحه جدید برای ایجاد مدل در راینو

قبل از هر کار در نرم افزار Rhino می بایست یک پنجره جدید باز نمود. شما می توانید طبق مراحل زیر یک صفحه جدید در نرم افزار باز کنید.

1- نرم افزار Rhino را باز نمائید.

2- در منوی فایل، گزینه New را انتخاب نمائید.

3- در پنجره Open Template File ، گزینه SmallObjects – centimeters.3dm را انتخاب نمائید و کلید Open را بزنید.

اجرای دستورات Rhino از طریق منو

اکثر دستورات راینو در منو ها دسته بندی شده اند.

برای مثال در این باره، یک مخروط با هم ایجاد می نمائیم.

در منوی Solid ، گزینه مخروط را انتخاب نمائید.

1- می بینید که نرم افزار در بخش نوشتاری خود ، از شما Base of cone یا همان نقطه ای به عنوان پایه مخروط می خواهد. در نمای Top یا بالا ، یک کلیک چپ در وسط محور ایکس و ایگرگ نمائید. به این صورت شما نقطه وسط محور ها را به عنوان پایه مخروط انتخاب می نمائید.

 

2- وقتی نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما مقدار شعاع یا Radius را می خواهد ، در نمای دید بالا یا Top ، موس را جابجا نمائید و کلیک چپ نمائید تا دومین نقطه پایه ای برای مخروط را انتخاب نمائید.

 

3- در قسمت سوم ایجاد یک مخروط نرم افزار Rhino در بخش نوشتاری خود از شما نقطه ای برای مشخص شدن ارتفاع مخروط می خواهد. در نمای جلو یا Front موس را جابجا نمائید و با کلیک چپ یک نقطه را انتخاب کنید.

 

4- در نمای پرسپکتیو perspective شما می توانید جسم سه بعدی خود را مشاهده نمائید.

 

اجرای یک دستور از طریق ایکون جعبه ابزار Toolbar icon

جعبه ابزار به شما یک نمای گرافیکی از دستور ارائه می نماید که می توانید از طریق این آیکون ها تقریباً نتیجه اجرای دستور را متوجه شوید.

برای مشاهده توضیح مختصری در رابطه با آیکون دستور مورد نظر، نشانگر موس را بر روی آیکون دستور نگه دارید. یک نوشته زیر نشانگر موس ظاهر می شود که به شما می گوید با کلیک راست یا چپ نمودن بر روی آیکون چه دستوری اجرا خواهد شد.

 

اجرای دستور منحنی Curve

در قسمت جعبه ابزاری که در سمت چپ نرم افزار بصورت عمودی قرار دارد بر روی آیکون Control point curve کلیک نمائید.

1- زمانی که نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما نقطه آغازی منحنی Start of curve را می خواهد ، در نمای Top ، یک کلیک چپ نمائید.

 

2- زمانی که نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما نقطه بعدی منحنی Next point را می خواهد، با جابجا کردن موس و کلیک نمودن در نمای Top ، چند نقطه دیگر ایجاد نمائید.

 

3- در مرحله بعد زمانی که نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما نقطه بعدی منحنی Next point را می خواهد، با جابجا کردن موس و کلیک نمودن در نمای Front ، چند نقطه دیگر ایجاد نمائید.

 

4- در مرحله بعد زمانی که نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما نقطه بعدی منحنی Next point را می خواهد، با جابجا کردن موس و کلیک نمودن در نمای Right ، چند نقطه دیگر ایجاد نمائید.

 

5- در این مرحله شما می توانید کلیک راست نمائید یا کلید Enter  کیبورد را بزنید یا کلید بزرگ روی کیبورد یا همان spacebar را فشار دهید. تا دستور تمام شده و منحنی شما نهایی شود.

6- در نمای Perspective می توانید منحنی دو بعدی خود را در فضای سه بعدی مشاهده نمائید. توجه کنید که چون شما در سه نمای Top، Front و Right نقاط را ایجاد نمود ه اید نقاط در فضای سه بعدی در سه طرف قرار گرفته اند و انحنا ها در دو بعد نبوده و در سه بعد شما انحنا دارید. برای ایجاد یک منحنی در دو بعد شما می بایست تمام نقاط یک منحنی را فقط در یک نما ایجاد نمائید.

 

برای چرخش در نمای Perspective شما می بایست در این نما کلیک راست نموده و همزمان با پایین نگه داشتن کلیک راست موس را تکان دهید.

اجرای یک دستور از بخش command line با استفاده از تایپ کردن نام دستور

شما علاوه بر دو روش توضیح داده شده در بالا می توانید با تایپ کردن نام دستور هم دستور را اجرا نمائید.

اجرای دستور ایجاد کره Sphere با استفاده تایپ

در بخش نوشتاری نرم افزار در بخش مخصوص تایپ کردن کلیک نموده و عبارت Sphere را تایپ نمائید.

1- زمانی که نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما نقطه مرکزی کره یا Center of sphere را می خواهد، در نمای Perspective در مرکز محور ها کلیک نمائید.

 

2- زمانی که نرم افزار در قسمت نوشتاری خود از شما شعاع کره یا Radius را می خواهد، در نمای Perspective موس خود را جابجا نموده و یک نقطه را انتخاب نمائید.

به اینصورت شما در نرم افزار Rhino یک کره ایجاد کرده اید.

 

 

ما در این مطلب با سه روش اجرای دستورات در نرم افزار راینو آشنا شدیم. برای دنبال کردن این آموزش ها با ما همرا باشید.

 

 

درباره ی Admin

طراح سه بعدی، متخصص CNC، دارای بیش از 15 سال سابقه در انواع نرم افزار های طراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =