طراحی سه بعدی CNC فلز

در این پست ما به طراحی سه بعدی CNC فلز انجام شده توسط تیم STLCNC  بر اساس سفارش طراحی از یکی از مشتریانمان می پردازیم.

همانگونه که مستحضرید، CNC فلز به جهت نوع متریال به کار رفته و حساسیت موجود در مته و شرایط خاص کاری یک بخش خاص از طراحی سه بعدی را شامل می شود که اصول و قواعد خاصی را در انحنا ها و پستی و بلندیهای فایل سه بعدی می طلبد.

مشتری طرح پیچیده ای را به نسبت CNC فلز از ما درخواست کرد. ولی به جهت کم تر کردن ریسک کار از ما خواست تا ظرافت کار و جزئیات موجود در طرح به گونه ای طراحی گردد که در حین کار و هنگام قالب گیری محصول تولیدی مشکلی بوجود نیاید. چون کاربرد نهایی جسم حاصل از CNC قالبی بود که در تولید محصولات مظروف استفاده می شد.

بنابراین ما با پروژه ای پر چالش روبرو بودیم و می بایست ضمن رعایت ابعاد به دقت و خارج نشدن از دهم میلیمتر طرح اصلی ، تغییراتی را در طرح اعمال می نمودیم و جزعیات را به گونه ای طراحی می نمودیم که مته در هنگام حرکت بر روی فلز مشکلی را ایجاد ننماید.

برای این کار نیاز به سیمیولیشن هر تکه از کار پس از طراحی اولیه و ثانویه بود برای همین پروسه طراحی زمانبر و پیچیده می شد چون در هر بار مشاهده مشکل می بایست نواقص هر تکه بصورت جداگانه رفع و مجدد تست می شد.

البته بصورت اصولی این مراحل برای تمامی طراحی های انجام شده برای دستگاه های CNC سنگ و چوب وفلز می بایست انجام شود تا طرح نهایی عاری از نواقص فنی حاد باشد.

نکته دیگر در طراحی این کار رعایت اصول قالبسازی در طرح کلی کار بود. لذا از نرم افزارهای CAD در طراحی این جسم سه بعدی استفاده گردید.

عکس طرح درخواستی مشتری بصورت بالا بود:

طرحی با تم واقع گرایانه که می بایست در قالبی خشک طراحی می گردید.

پس از دریافت اطلاعات نظیر ابعاد و نکات مد نظر مشتری تیم STLCNC کار خود را برای طراحی سه بعدی CNC فلز این کار آغاز نمود و پس از 10 روز کار مدل سه بعدی کار بصورت زیر آماده گردید:

    • دوستان طراح با دقت در طرح موجود احتمالاً متوجه ترکیب بین ظرافت و نرمی لبه های کار و حذف جزئیات مشکل ساز در طرح نهایی می شوند. این کار نیاز به تجربه و استفاده هوشمندانه از ابزار های تغییر زوایای لبه های کار در نرم افزار های CAD دارد.

      امیدواریم شما دوستان با مطالعه مطالب این چنینی در وبسایت STLCNC ذهنیتی نسبت به کار ما و پروسه ی انجام شده در فرآیند طراحی مدل برای دستگاه های CNC کسب کرده باشید.

      لطفاً ما را از نظراتتان از طریق ارسال دیدگاه های خود در زیر همین صفحه مطلع سازید.

 

نویسنده: Admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *