چهارشنبه, 13 خرداد, 1399

3D Max Viewport

آشنایی با Viewport  ها ( ویوپورت ها ) در نرم افزار 3D Max

شما به عنوان یک کاربر نرم افزار تری دی مکس اکثر زمان کار خود را در این ویوپورت ها می گذرانید. این نرم افزار فضای سه بعدی را بصورت سه محور X و Y و Z نشان می دهد. مختصات یک نقطه در نرم افزار بصورت سه عدد به عنوان مقادیر X و Y و Z در نظر گرفته می شود مثلا (0,3,-7) این نقطه در محور ایکس در نقطه صفر و در محور ایگرگ در نقطه 3 و در محور زد در نقطه -7 می باشد. احتمالاً با این معلومات در ریاضی نیز آشنا می باشید. همانگونه که می بینید پایه ریاضی در نرم افزار 3D Max کاملاً مشخص می باشد.

 

تنظیمات چینش ویوپورت ها

ویوپورت ها در واقع پنجره هایی هستند که شما با استفاده از آنها از زاویه ای خاص فضای سه بعدی خود را مشاهده می نمائید. بصورت پیش فرض چهار نما و زاویه دید فعال می باشد ، نمای جلو، بالا، چپ، و پرسپکتیو.

سه نمای روبرو، بالا و چپ را بصورت مختصر نماهای orthographic  ( نمای اورتوگرافیک ) نیز می نامند ، به این سه نما در تعریفی دیگر نماهای مدلسازی نیز می گویند. از نظر تعریف علمی نمای اورتوگرافیک برعکس نمای پرسپکتیو می باشد ، یعنی در نمای اورتوگرافیک با کم و زیاد شدن فاصله نقاط و اجسام از دوربین، اندازه اجسام و نقاط تغییری نمی کند، درست برعکس اتفاقی که در نمای پرسپکتیو می افتد.

این سه نما برای اندازه گیری ابعاد و فاصله ها نیز از نمای پرسپکتیو مناسب تر می باشند.

هر چند بصورت پیش فرض نرم افزار دارای چهار نما یا پنجره است، ولی شما می توانید این تنظیم پیش فرض را تغییر دهید. Tab bar تنظیمات ویوپورت ها که در سمت چپ نرم افزار قرار دارد ، به شما امکان می دهد تا با یک کلیک از بین تنظیمات و چینش های مختلف پنجره ها یکی را که برای فعالیت شما در نرم افزار مناسب تر است انتخاب نمائید.

 

منوی تنظیمات کلی ویوپورت ها

منوی تنظیمات کلی ویوپورت ها ( Viewports ) را می توان با کلیک بر روی علامت  بعلاوه  (+) گوشه سمت چپ بالای هر Viewport فعال نمود. همچنین شما با کلیک بر روی دو نوشته دیگر بعد از علامت بعلاوه به منوهای دیگر تنظیمات ویوپورت دسترسی پیدا می کنید.

 

برای فعال کردن یک نما از میان نماهای موجود شما می بایست در فضای خالی آن نما کلیک نمائید تا کادر دور آن نما به رنگ زرد در آید.

 

برای دنبال کردن ادامه ی این آموزش ها با ما همراه باشید.

 

 

درباره ی Admin

طراح سه بعدی، متخصص CNC، دارای بیش از 15 سال سابقه در انواع نرم افزار های طراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + ده =